Procedura przeniesienia praw do działki

Opisana tutaj procedura postępowania dotyczy sytuacji, w której przeniesienie praw do działki odbywa się pomiędzy stronami niespokrewnionymi, a także pomiędzy członkami najbliższej rodziny.

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki.

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki warto zapoznać się z regulaminem ROD. Określa on zasady funkcjonowania w społeczeństwie działkowców. Jeśli ograniczenia opisane w regulaminie rozmijają się z oczekiwaniami nowego nabywcy, powinien on ponownie rozważyć decyzję o zakupie działki.

Przed przystąpieniem do podpisania umowy.

  1. Przed podpisaniem umowy należy ustalić, czy działka jest własnością jednego z małżonków, czy obu. Można to zweryfikować na umowie, którą zbywca podpisał podczas obejmowania działki w posiadanie.
  2. Przed przeniesieniem warto zasięgnąć opinii Zarządu ROD aby ocenić, czy nie pojawią się przeszkody formalne w zatwierdzeniu umowy przeniesienia praw, np.:
    • Czy obecny właściciel/właściciele mają zaległości w opłatach?
    • Czy działka narusza zapisy regulaminu ROD: czy jest na niej ponadnormatywna altana, czy zachowane są odległości od granic sąsiednich działek, czy są inne, nierozwiązane problemy zgłaszane przez Zarząd ROD podczas dorocznych przeglądów działek?
  3. Należy także uzyskać twierdzącą odpowiedź na nastepujące pytania:
    • Czy nowy właściciel jest osobą pełnoletnią?
    • Czy nowy właściciel jest mieszkańcem Bielska-Białej? Czy potrafi to wykazać meldunkiem lub innym dokumentem potwierdzającym stały pobyt, np. rachunkami.
    • Czy nowy właściciel lub jego współmałżonek nie są obecnie w posiadaniu innej działki ROD?
  4. Należy przygotować trzy egzemplarze umowy. Jeśli zbywcami i/lub nabywcami jest małżeństwo, oboje małżonkowie muszą być stroną umowy. Wzór umowy można znaleść w zakładce Dokumenty: „Umowa przeniesienia praw do działki

Podpisanie umowy.

  1. Umowa przeniesienia praw do działki powinna zostać podpisana w trzech egzemplarzach, w obecności notariusza – notariusz poświadcza oryginalność podpisów.
  2. Pierwsza kopia umowy pozostaje u zbywcy.
  3. Druga kopia umowy pozostaje u nabywcy.
  4. Zbywca wypełnia i wraz z trzecią kopią umowy składa do Zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy. Wzór „Wniosku o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki” znajduje się w zakładce Dokumenty.
  5. W terminie do 2 miesięcy Zarząd wydaje w postaci uchwały decyzję o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia umowy. Warto zwrócić uwagę, iż fakt zapłaty za przeniesienie praw nie wpływa na możliwość odmowy zatwierdzenia umowy przez Zarząd, dlatego mocno sugerujemy aby przejść przez zalecenia związane z oceną przeszkód formalnych.
  6. Po zatwierdzeniu umowy Zarząd przekazuje zbywcy pisemną informację o zatwierdzeniu umowy.

Po zatwierdzeniu umowy.

  1. Po zatwierdzeniu, nowy działkowiec powinien uiścić opłaty jednorazowe w roku nabycia praw do działki. Informację na temat opłat znaleść można na stronie Jakie opłaty ponosi działkowiec po nabyciu prawa do działki?
  2. Po zatwierdzeniu umowy działkowiec musi podpisać dodatkowe dokumenty, takie jak:
  3. Dodatkowo, po zatwierdzeniu umowy działkowiec może złożyć deklarację członkowską PZD. Po złożeniu deklaracji Zarząd odpowiednią uchwałą przyjmuje nowego działkowca w poczet PZD.
  4. Należy pamiętać o zobowiązaniach wobec Urzędu Skarbowego. Jest to przede wszystkim obowiązek zapłaty podatku PCC, który spoczywa na nabywcy i powstaje z chwilą zawarcia umowy.

Inne materiały:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/9460103,sprzedaz-lub-kupno-dzialki-rod-jak-wyglada-umowa-i-co-tak-naprawde-po.html

https://pzd.pl/przeniesienie-prawa-do-dzialki.html